top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraRleflerova

Personální řízení v letectví – jak se liší od jiných firem?


Je stejné personální řízení v leteckých firmách jako v jiných společnostech nebo je to jiná profese?


Hodně lidí si myslí, že když pracujete v personalistice, je vám jedno v jakém sektoru pracujete, jestli v IT nebo pro obchodní řetězec či neziskovou organizaci. Ano, je pravda, že ve všech oborech platí stejné zákony v jednom státě – pro ajťáka i prodavačku nebo pilota. Ano, zákoník práce nebo daňové zákony platí pro všechny stejně. Ale co dál?

Každý obor má svoje specifické stránky – a pokud chcete být dobrým HR manažerem, musíte je znát. Netvrdím, že, když pracujete v IT, musíte umět programovat, ale dobrý HR profesionál musí vědět o čem to programování je. Stejně tak v letectví. Nemusím umět řídit letadlo, ale vědět, co práce obnáší, co na ní lidi baví i vadí – to už ano.


K práci v letecké firmě se člověk dostane různě. Ta moje cesta vedla přes malá letiště v ČR, kam jsem jezdila skákat padákem. Původně to byl koníček. Když jsem dostala první nabídku pracovat pro leteckou firmu, byla jsem zkušenou HR manažerkou, která prošla mnohými zkušenostmi od velkých propouštění po budování nových firem - říkala jsem si, že mě nic nepřekvapí. Chtěla jsem spojit to, co jsem se profesně naučila s letectvím a práce v personalistice i letectví mě hodně bavila.
Udělat si z koníčka profesi, není to krása? Vlastně je. Musíte být člověk, který vidí ve všech nových či problémových situacích příležitosti, nic ho nerozhodí a umí fungovat s lidmi z různých zemí. A pak začíná jízda!


Velmi brzy vám dojde, že letectví je sice krásný obor, ale kromě zákoníku práce a jiných zákonů a vyhlášek v této oblasti se na vás vztahují i letecké předpisy. Takže, když nastavujete pravidla pro docházku posádek, řídíte se nejen zákoníkem práce (v každém státě jiným), ale také předpisy pro posádky pro dobu ve službě vydaných evropskou organizací EASA (alespoň, že ty platí stejně pro celou Evropu). A pak se musíte poprat s tím, že máte posádku z lidí ze 2 států, takže doba ve službě se řídí stejnými pravidly, ale zákoník práce se na stejnou situaci může dívat odlišně. Tyhle „maličkosti“ vás provázejí v letectví všude - od nároků na stravenky až po pracovní dobu. Ale dobrý HR manažer ví, že všechno, se se týká lidí není maličkost a tak pořád hledáte tu nejschůdnější cestu pro všechny zúčastněné, zaměstnance i zaměstnavatele.


Další krásnou kapitolou je vysílání na pracovní cesty a celá oblast, která se tím řídí. Ano, do letectví chodí lidé pracovat proto, že mají rádi cestování – a to každý z nich nezapomene u výběrového řízení zdůraznit. Jenže realita je někdy jiná. S počtem krátkodobých či dlouhodobých pobytů stoupá u mnoha členů posádek chuť být také občas doma a mít pravidelný režim. Prostě to, co na začátku vám přijde jako super dobrodružství, se časem přejí. Ne nutně u každého, ale velké části členů posádek. A pak je nejen na vedení společnosti, ale i na personálním řízení firmy, aby situaci ve firmě natolik vyladila, aby firma mohla prosperovat (a měla dost posádek) a na druhé straně měla spokojené zaměstnance, kteří chtějí létat a do práce se těší. Proto tomu musíte přizpůsobit HR procesy, od náboru těchto lidí, kde máte jako jedno z důležitých kritérií flexibilitu až po plánování posádek. To je práce, kde musíte reagovat na veškeré momentální výkyvy ve stavu posádek a neustále zvát do služby nové kolegy. Tato práce nikdy nekončí a tak mnoho menších či větších problémů s komunikací je na denním pořádku.


Dnes, kdy se zvedá poptávka po nových lidech v letectví, se mění i práce v personálních útvarech v leteckých společnostech. A na té do budoucna, kdy se čím dál více do popředí dostávají nároky na bezpečnost a profesionalitu posádek na straně jedné a work-life balance na straně druhé – je výzev pro HR profesionály až dost. Přejme jim hodně štěstí, ať pracují u jakékoliv letecké společnosti.


Jste letecká společnost a zajímají vás možnosti spolupráce?

Chcete externího HR manažera a co od něj lze očekávat?


Kontaktujte mě, prosím, na telefonu +420 737 234 142 nebo na e-mailu: office@renataleflerova.cz


Chcete se o službě externího HR manažera dozvědět více? Podívejte se na: www.renataleflerova.cz nebo https://renataleflerova.wixsite.com/aviation-hr-expert

Těším se na Vás!

Renata Leflerová

13 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page