Co dělat, když mediaci chce jen jedna strana?
- Rleflerova
- 20. 3.
- Minut čtení: 3
Někdy se stane, že mediaci chce jen jedna strana. Aby mediace vůbec mohla proběhnout, musí tam být obě. Co s tím?
Představte si situaci, že máte s někým spor nebo se s někým hádáte a trvá to už nějakou dobu. Každý z vás máte jiný názor na to, kdo co udělal, za co může ten druhý atd., hádky a obviňování se stupňují. A vy už víte, že se nedohodnete – a už vůbec ne sami.
A co když zrovna mediační setkání může pomoci vyřešit váš spor? Nebo ho alespoň o velký kus k řešení posune a zbytek už zvládnete sami? A to vše výrazně rychleji a levněji než u soudu a bez dalších ztrát na vzájemných vztazích.

Pokud mediaci chce jen jedna strana, je to trochu komplikovanější situace, protože mediace by měla být procesem, kde obě strany souhlasí s účastí a angažují se v hledání řešení. Nicméně, pokud jen jedna strana projevuje zájem, stále existují některé kroky, které je možné zvážit:
Zjistit důvody, proč druhá strana nejeví zájem – Může to být kvůli nedůvěře v proces mediace nebo strachu, že by to mohlo zhoršit situaci. Pokud se vám podaří zjistit, co je za tímto odmítnutím, můžete nabídnout konkrétní ujištění, například že mediátor je nestranný a že z mediační setkání můžete odejít, pokud s ním nebudete souhlasit.
Tady se můžete dozvědět mnoho věcí, na které – když zareagujete, druhá strana může s mediací souhlasit. Např. že nechce hledat mediátora, je to pro ni daleko nebo se nechce s vámi osobně setkat. Vy můžete např. navrhnout, že mediátora najdete sami a předáte druhé straně kontakt.
Navrhnout možnost mediace online – Nabídněte jí alternativy, které mohou být užitečné pro obě strany. například online mediaci (více o ní ZDE).
Omezit předmět mediace - Nabídněte, že mediace se bude týkat např. konkrétního jednoho problému.
Účast na individuální konzultaci s mediátorem – V některých případech může mediátor nabídnout individuální setkání s každou stranou zvlášť, aby vysvětlil proces a výhody mediace. Může to také pomoci oběma stranám lépe pochopit, co může mediace přinést, a jak by se mohly zapojit, pokud si to přejí.
Většina mediátorů na trhu nabízí 15 – 30 min zdarma konzultací o možnostech mediace. Zde mediátor popíše, jak mediační setkání probíhá či jak může v daném sporu pomoci. Mediátor také vysvětlí i základní principy mediace (viz ZDE). Pokud nestačí zmíněných 15 – 30 min zdarma, lze požádat o placenou konzultaci.
Když nevyjdou předchozí body, otočte komunikaci! - Zeptejte se druhé strany, co očekává od soudu, Můžete se v této fázi dozvědět zajímavé věci, které vám mohou pomoci k dalšímu vývoji situace. Zda jít na mediaci nebo i vy pochopíte, že je vhodnější i pro vás jít k soudu.
Vezměte v úvahu, že někdo, kdo se nikdy nepotkal se soudním řízením, si může myslet něco jiného než je realita. A prostě tu realitu potřebuje zažít. A po prvním stání si uvědomí, že cesta, kterou zvolil, není tak přímá jak si myslel/a a na mediaci přistoupí.
Ať se nakonec na mediaci rozhodnete jít nebo ne, přeji vám, abyste danou situaci vždy zvládli!
Řešíte aktuálně konflikt a chcete využít mediaci?
Zaregistrujte se na bezplatnou konzultaci na: https://calendar.google.com/calendar/u/0/appointments/schedules/AcZssZ09GngMCQ0tjC1P2eFBWwfsRhMTJ07376ZX64Ef_2pfJa1WNDwjsBbCb1P3bJElxKb52j6HL4oM?gv=true
Chcete se o mediaci dozvědět více?
Podívejte se na: www.renataleflerova.cz
Můžete také sledovat facebookovou stránku: https://www.facebook.com/Rleflerova.specialistkanaresenikonflituamediaci
Těším se na Vás!
Renata Leflerová
Comments